بحران اقتصادی در ایران

شاید بیشتر از دو سال از زمانی که پدرم تصمیم گرفت تجهیزات دفترش رو عوض کنه می گذره ، فکر می کنم بیشتر از ١٠ ملیون برای تجهیز دفترش هزینه کرد که البته این رقم برای دفتر ۶٠  متریش رقم بالایی بود .

فروشنده اسرار داشت که خرید کنیم و واقعا هم تخفیف مناسبی بابت خرید به ما داد و در حین صحبت کردن مرتب به افرادی زنگ می زد و از ورود اجناس بسیار ارزانی صحبت می کرد که بسیار با کیفیت بودن و قرار بود از مالزی در بندر ترخیص بشن، شاید اگه ما قرار بود این خرید رو سال قبلتر انجام بدیم نزدیک ۵ ملیون تومان بیشتر باید هزینه می کردیم ! اون سال همون سالی بود که کارشناسان خارجی بر سر اینکه آیا آمریکا وارد رکود اقتصادی شده یا نه با هم اختلاف عقیده داشتن !

خوب ! همون موقع من برای استعلام قیمت به چند فروشگاه رفتم که نمایندگی تولیدات ایرانی رو داشتن ... قیمتهای اجناس بی کیفیت تر ایرانی گاها مساوی و حتی بیشتر از اجناس با کیفیتی بودن که فروشنده به ما داده بود ..( تازه اگر شبیه جنس مورد نظر رو پیدا می کردی !)

حالا همه دنیا مطمئننبحرانکه بحران اقتصادی ، دنیا رو فرا گرفته ! از جمله پدر من .. وحالا داره سعی می کنه از هر فرصتی برای جمع آوری پول استفاده کنه... خوب اون موقعه که کشورهای جنوب آسیا بحران اقتصادی رو جدی گرفته بودن و از هر فرصتی برای تخیف کالاهای خودشون استفاده می کردن تا از بحران اقتصادی در امان باشن... ما تعکید داشتیم که بحران اقتصادی هیچ اثری در اقتصادمون نداره و با سرعت هر چه تمام تر نقدینگیهامون رو صرف خرید تجهیزات اداری ، واردات مبل ، و ماشینهای آخرین مدل و بسیار کالاهای غیر مولد می کردیم .. و جالبه هنوز هم اعتقاد داریم بحران اقتصادی هیچ اثری در جامعه ما نداشته !

خوب من اون ٣٠ ملیارد دولار رو نمی خوام که قبلا گفته بودم می گیرم و بحران اقتصادی آمریکا رو حل می کنم ..فعلا یه راهنماییتون می کنم و اون هم اینه

پولهای خورد تر رو به حرکت دربیارید ...مثلا اول سعی کنید کالاهایی که نهایتا ارزش اونها در طول مصرف یک روز فقط هزار تومان(یک دولار) هست و در عین حال مولد هم هستند رو در معرض خرید شهروندان قرار بدید و به صورت پلکانی این مبلغ خرید رو بالا ببرید و از یک دولار به دو دلار و از دو دلار به سه یا چهار دلار .. بالا ببرید فقط باید سعی کنید این کالاها رو به شدت انبوه و متنوع کنید تا هر کسی میل به خرید این کالاها داشته باشه...مثلا اینترنت رو رونق بدید .. فروش فیلم رو رونق بدید ... فروش لباسهای ورزشی رو رونق بدید ... داروهای ویتامینه و سلامتی بخش رو .. بچه ها افرادی هستند که قادرن با خریدهای متعددشون در این بحران ماثر باشن ، مردم رو به خرید کتاب و سی دی تشویق کنید ... تا می تونید سیم کارت تلفون بفروشید ، تا می تونید رستورانهای کوچیک و ارزون رو رونق بدید ... مردم رو به سوار شدن به تاکسی تشویق کنید و در عین حال  افرادی که در این مشاغل مشغول به کار هستند رو مورد بمباران تبلیغاتی برای کالاهای دسته بالاتر قرار بدید.. فقط یک مسئله وجود داره که باید مورد توجه قرار بگیره...پولهایی که به صورت یک قده و گره درمیان رو بصورت یک هادی و راهنما حرکت بدید مثلا این پولها نباید وارد بازارهایی غیر منتظره و سرمایه خوار بشن ، که برای بازدهی نیازمند چندین سال تلاش هستند ... مثلا کالاهایی تشویق بشن که حداکثر در ماههای  بعد هم مورد نیاز باشن و در این حال این کالاهای لینکها واتصالات متعددی هم به خودشون داشته باشن ، بطور مثال با خرید کالای الف شما ١٠ موسسه متصل به اون کالا رو تشویق و حرکت بدید.

روی این مسئله باید بیشتر فکر کرد اما چیزی در حال حاضر اهمیت ویژه ای داره زمانه...

طولانی شد ... ولی کاش می تونستم کاری انجام بدم که موثر باشه...

/ 1 نظر / 10 بازدید
Hamed

سلام، وبلاگ خوبی دارید.واقعا وبلاگ تکی داری! دوست دارم به عنوان یه کارشناس نظرتو در مورد پست آخرم بدونم …